Ako postupovať, keď začne pôrod?

Prinášame vám stručný prehľad, ako postupovať, keď začne pôrod
Zdieľaj
LinkedIn

Pôrod je jedna z najdôležitejších udalostí v živote všetkých žien. Už niekoľko týždňov pred ním by ste mali mať pripravené všetky potrebné náležitosti. V súvislosti s tým vám prinášame jednoduchý manuál, ako postupovať, keď začne pôrod.

Ešte predtým sa však zameriame na to, čo sa deje pred ním.

Obsah článku

Spôsoby, akými môže začať pôrod

Niekoľko dní pred samotným pôrodom sa v organizme odohrávajú značné zmeny. Znamená to, že telo sa postupne pripravuje. Ak sa u vás náhodou objavia nasledovné prejavy, mali by ste zavolať sanitku alebo smerovať rovno do nemocnice. Predznamenávajú totižto začínajúci sa pôrod.

Únik hlienovej zátky

Hlienová zátka je šedý sekrét, ktorý sa nachádza na konci krčka maternice. Sekrét na oblečení alebo na posteľnej bielizni znamená, že krčok sa postupne začína otvárať.

Prasknutie plodovej vody

K úniku plodovej vody môže viesť pretrhnutie plodového obalu. V takejto situácii si veľmi dobre sledujte svoj stav, a tiež nohavičky, na ktorých sa môže vyskytnúť priesvitná tekutina podobná vode. Vtedy by ste mali jednoznačne vyhľadať lekársku pomoc.

Viete, ako postupvoať, keď začne pôrod?

Silnejšie kontrakcie

Kontrakcie sú sťahy maternice, ktoré sa vo všeobecnosti delia na nepravé a pôrodné. Pri pôrodných kontrakciách dochádza k silným sťahom, a to v pravidelných intervaloch. Dôležité je sledovať si rozostupy medzi jednotlivými sťahmi. Pri pravidelnej frekvencii nastáva ten správny čas, kedy odísť do pôrodnice.

Zapamätajte si, ako postupovať, keď začne pôrod

Už vopred by ste sa mali oboznámiť s tým, čo všetko si zobrať so sebou do pôrodnice a ako postupovať, keď začne pôrod. Základom je zachovať si chladnú hlavu a nepanikáriť. Na druhej strane, túto situáciu by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať.

Čo všetko si zobrať do pôrodnice?

Niekoľko týždňov pred pôrodom nastáva tá najkrajšia časť – chystanie výbavy pre bábätko. Popri týchto príjemných povinnostiach však nezabúdajte ani na seba. Základom je zbalená taška, ktorú by ste mali mať vopred pripravenú. Čo všetko by mala obsahovať?

  • Nezabúdajte na doklady: Na registráciu a preukázanie sa v nemocnici sú potrebné dva doklady – tehotenská knižka akartička poistenca. Samozrejmosťou je tiež občiansky preukaz, poprípade telefonický kontakt na vášho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. Dôležité je aj meno a adresa pediatra, ku ktorému bude vaše dieťa po pôrode priradené.

Tip: Medzi potrebné doklady patrí sobášny list a vyhlásenie o otcovstve z matriky. Pri sobášnom liste postačí neoverená kópia. Vyhlásenie o otcovstve je dôležité najmä pre nezosobášených partnerov. Budete ho potrebovať, keď chcete, aby vaše dieťa hneď po pôrode nieslo priezvisko otca.

  • Oblečenie pre vás: Pribaľte si spodnú bielizeň a podprsenku na kojenie. Každá pôrodnica je iná, a tak si radšej zoberte aj šľapky alebo papuče. Nezabudnite tiež na pohodlnú nočnú košeľu.

Tip: Pri pôrode sa nehanbite požiadať o nemocenskú košeľu, aby ste si tú vašu zbytočne neušpinili.

  • Oblečenie pre vaše bábätko: Pre vaše bábätko zabaľte niekoľko kusov body alebo dojčenských košieľok, bavlnenú čiapku, rukavice a svetrík. Odporúčame vám tiež zobrať bavlnené plienky a balík jednorazových plienok.

Tip: Myslite aj na niečo teplejšie, čo oblečiete bábätku na vytúženú cestu domov.

  • Hygienické potreby: Dôležitou súčasťou povinnej pôrodnej výbavy sú aj hygienické potreby, ako napríklad gynekologické vložky. Taktiež si pribaľte základné toaletné potreby.

Tip: Nezabúdajte na jelení loj, ktorý slúži na vysušené pery po pôrode.

Neprehliadnite:

Exkluzívne tehotenské sety

Tehotenské sety Mommy Gang vás pripravia na každý pôrod. Do pôrodnice sme pripravili budúcim mamičkám všetko to, čo budú potrebovať.

Ako postupovať, keď začne pôrod – kam presne ísť v pôrodnici?

Keď prídete do pôrodnice, v prvom rade sa zapíšete na recepcii, odkiaľ vás sestrička zavedie na vašu izbu. Nemusíte sa ničoho báť, pretože vy a vaše bábätko budete pod neustálou kontrolou lekárov.

Keďže už viete, ako postupovať, keď začne pôrod, určite nezabudnete na tie najdôležitejšie povinnosti. Veríme, že všetko vybavíte v správny čas a na správnom mieste.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľať

Najnovšie články

Scroll to Top