Viete, čo vybaviť po pôrode v roku 2021?

Zistite, čo vybaviť po pôrode v roku 2021
Zdieľaj
LinkedIn

Narodenie dieťaťa je pre rodičov jedným z najkrajších a zároveň najúžasnejších okamihov v živote. Príchod nového človiečika však so sebou prináša aj mnoho výziev. Medzi ne patrí aj zabezpečenie potrebných dokladov. Viete, čo vybaviť po pôrode?

Obsah článku

Čo vybaviť po pôrode?

Počítajte s tým, že v pôrodnici vám vystavia aj hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré budete potrebovať na vybavenie rodného listu, aj prepúšťaciu správu novorodenca, ktorú je potrebné odovzdať pediatrovi. Okrem toho, dostanete aj správu pre gynekológa. Postačí, keď ju gynekológovi odovzdáte pri prvej kontrole po pôrode.

Tip: Detského pediatra si vyberte ešte pred príchodom do pôrodnice. V pôrodnici budú totižto od vás vyžadovať jeho meno, adresu a telefónne číslo.

Rodný list

K tomu, čo vybaviť po pôrode, patrí aj rodný list. Túto listinu vydávanú matričným úradom pri narodení dieťaťa si vybavíte na matrike. Samozrejme, na tej, ktorá bude prislúchať novému členovi vašej rodiny. Zapamätajte si však, že si ho musíte vyzdvihnúť osobne. Nájdete na ňom nielen všetky potrebné informácie o dieťati, ale rovnako aj údaje o rodičoch. K prevzatiu si prichystajte vyššie zmieňované hlásenie o narodení dieťaťa, sobášny list a občianske preukazy oboch rodičov.

Mohlo by vás zaujímať:

  • pokiaľ je matka slobodná, vyzdvihuje rodný list ona.
  • keď je matka rozvedená, pričom sa dieťa narodilo do 300 dní od rozvodu, za otca je považovaný bývalý manžel dieťaťa. Matka je tak povinná predložiť na matrike doklad o rozvode. sobášny list a samozrejme, aj občiansky preukaz.
  • v prípade, že je matka vdova, pričom sa dieťa narodilo do 300 dní od smrti manžela, je za otca dieťaťa považovaný zosnulý manžel. V súvislosti s tým je matka povinná predložiť na matrike úmrtný list manžela a opäť aj občiansky preukaz.

Okrem toho nezabúdajte na ohlásenie trvalého pobytu dieťaťa. Budete mať na to 3 pracovné dni od vydania rodného listu, pričom to zvládnete nielen osobne, ale aj elektronicky. Pripravte si však váš občiansky.

Vybavenie zdravotného poistenia a prihlásenie dieťaťa

Zapamätajte si: Poistenie dieťaťa musíte vybaviť do 60 dní od jeho narodenia.

Kým neprihlásite dieťa do niektorej z poisťovní, bude starostlivosť o neho hradená zo zdravotného poistenia matky. K prihláseniu budete potrebovať vyplnenú prihlášku poistenca, rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.

Tip: Formulár na vyplnenie nájdete aj online, na webovej stránke vybranej poisťovne. To, či sa rozhodnete pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, Dôveru, Union, alebo inak, je len a len na vás.

Prinášame vám prehľad toho, čo vybaviť po pôrode v roku 2021

Čo ďalšie vybaviť po narodení dieťaťa

Po narodení dieťaťa v roku 2021 by ste si mali overiť aj to, ako je to s odvozom smetí a poplatkami za nájomné. Na druhej strane, padnúť vhod môže daňový bonus, keď sú rodičia zamestnaní, alebo bonusový príspevok, ktorý ponúkajú niektoré obce a mestá ako pomoc rodičom, resp. ako darček za nového občana s trvalým pobytom u nich.

O aké ďalšie formy príspevkov môžete požiadať?

  • Príspevok pri narodení dieťaťa
  • Prídavok na dieťa
  • Rodičovský príspevok
  • Príspevok na starostlivosť o dieťa

Materská dovolenka

V súvislosti s tým, čo vybaviť po pôrode, nemožno opomenúť ani materskú dovolenku ako takú. Tú je však potrebné riešiť ešte pred pôrodom. Zatiaľ čo žena nastupuje na materskú väčšinou pred pôrodom, pričom jej trvanie zvykne mať 34 až 36 týždňov, tak otec môže na ňu nastúpiť až po pôrode. Mimochodom, otec má nárok byť na materskej 28 týždňov.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že od roku 2019 môžu byt’ na materskej aj obaja rodičia súčasne?

Pre úplnosť je potrebné dodať, že materské sa neudeľuje automaticky. Ako pri väčšine príspevkov, aj o tento si musíte požiadať. Žiadosť o poberanie materskej vydáva gynekológ, a to väčšinou začiatkom šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu. Vašou povinnosťou je odoslať žiadosť do Sociálnej poisťovne alebo ju tam odniesť osobne.

Pozor: V prípade, že je matka zamestnaná, musí byť tlačivo potvrdené aj zamestnávateľom.

Slovo na záver

Materstvo, resp. rodičovstvo, so sebou prináša radu povinností aj prekrásnych chvíľ. Nielen o tom, čo vybaviť po pôrode, ale aj o podobných témach, sa dočítate prostredníctvom nášho blogu v článkoch pre budúce mamičky a oteckov.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľať

Najnovšie články

Scroll to Top