Dojčenie – čo všetko potrebujete vedieť? Ako a kedy začať?

Dojčenie - viete kedy s ním začať? Prinášame vám užitočné rady
Zdieľaj
LinkedIn

Najlepším štartom do života bábätka je dojčenie. Materské mlieko totižto obsahuje všetky dôležité živiny a látky prospievajúce správnemu vývoju dieťaťa. Prináša množstvo výhod, ktoré priaznivo pôsobia na psychické a fyzické zdravie.

Obsah článku

Zásady pre správne dojčenie

Pre matku, obzvlášť pre prvorodičky, je najťažší začiatok. Samozrejme, pre matku aj bábätko je to niečo nové. V žiadnom prípade by sa to však nemalo podceňovať. Aké sú hlavné zásady pri kojení?

Kontakt koža na kožu

Už hneď po pôrode je dôležité priložiť bábätko na hruď. Tieto nezabudnuteľné okamihy sú sprevádzané prirodzeným inštinktom. Dieťa má šancu prisať sa a k dojčeniu tak môže prísť už od jeho prvých chvíľ na svete. Okrem iného, dieťa si tým získa aj prirodzenú bakteriálnu mikroflóru od matky.

Dĺžka a frekvencia kojenia

Pri kojení sa dĺžka a frekvencia nesmie obmedzovať. Dôležité je, aby bolo dieťa kŕmené v čase, keď má na to chuť. Dojčiť by ste mali v rozmedzí 8 – 12 krát za deň, a to po dobu aspoň 6 mesiacov.

Zapamätajte si: V prvých 6. mesiacoch je dojčenie pre dieťa dostatočnou výživou. Prikrmovanie v tomto období nie je potrebné. Začať s pridávaním zeleniny a ovocia do každodenného jedálnička dieťaťa môžete práve po pol roku.

Mamičky, prinášame vám užitočné tipy, ako na dojčenie

Psychická pohoda

Aj napriek tomu, že nie všetky stresové situácie musia negatívne vplývať na dojčenie, je stres považovaný za jedného z najväčších nepriateľov kojenia. Stres totižto výrazne obmedzuje celkovú tvorbu mlieka. Bábätko to vycíti a v takejto situácii nebudete v strese len vy, ale aj vaše dieťa.

Tip: Plačúce dieťa nemusíte ihneď prikladať k prsníku (aj keď si to občas situácia vyžaduje). Upokojte ho vložením vášho čistého malíčka do úst, a to bruškom smerujúcim hore k podnebiu.

Nezabúdajte na hygienické zásady

Pred každým dojčením by ste si mali umyť ruky, aby sa predišlo akémukoľvek prenosu infekcie. Prsia si treba umývať vlažnou vodou, a to bez použitia mydla. Po umytí si ich jemne osušte, vyhnite sa však zbytočnému treniu.

Potreby v období dojčenia

V dnešnej dobe sú potreby pre mamičky nevyhnutnou súčasťou celého tehotenstva. Výnimkou nie je ani obdobie dojčenia. Ktoré pomôcky sú pri kojení nevyhnutné?

  • Podprsenka na dojčenie: Materské podprsenky sú navrhnuté tak, aby dokonale podopreli prsia. Majú odopínateľné košíčky pre jednoduchšie dojčenie. Vyrobené sú z prírodných materiálov.

Zapamätajte si: Podprsenku určenú na dojčenie pravidelne perte práškom na detské oblečenie. Nezabúdajte vymieňať hygienické vankúšiky, ktoré zachytávajú materské mlieko.

  • Nočná košeľa: Dojčiaca košeľa je praktická pomôcka, ktorú môžete využiť už počas tehotenstva. V oblasti pŕs je zapínanie na gombíky, čo výrazne uľahčí a urýchli dojčenie.
  • Vankúš na dojčenie: Každá budúca mamička by si mala zaobstarať aj vankúš na dojčenie. Uľavuje od bolesti šije a poskytuje dokonalú relaxáciu pre vás aj vaše bábätko.
  • Odsávačka: Odsávačky na mlieko sú praktickou pomôckou pre každú dojčiacu matku. Môžete ich využiť v čase, keď už dieťa nie je schopné sať alebo v prípade, keď má matka priveľa mlieka.

Tip: Manuálna odsávačka mlieka je vhodná pre uvoľnenie preplnených pŕs. Naopak, elektrická odsávačka je určená na podporu laktácie.

  • Vitamíny: Dojčiace matky potrebujú pravidelný príjem vitamínov, ktoré sú dôležité pre zdravý rast dieťaťa. Odporúčané vitamíny obsahujú kyselinu listovú, jód, železo a vitamín D.

Tip: Vhodným doplnkom stravy v období dojčenia je aj čaj na podporu laktácie. Nezaťažuje organizmus matky ani dieťaťa a okrem iného, priaznivo pôsobí na trávenie.

Dojčenie je štartovacím bodom, ktorého sa mnohé matky obávajú. Ak však budete dodržiavať zásady dojčenia, kojenie pre vás nebude postrachom, ale relaxom.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľať

Najnovšie články

Scroll to Top